FUNGUJEME ! Provoz e-shopu nepřerušen, prodejna v Lužanech již opět v provozu. E-shop ve výstavbě za vzniklé obtíže se omlouváme.

Výběr přívlačového prutu

Výběr přívlačového prutu

Přívlačové pruty jsou většinou dělené v délkách od 1,6m až po cca 2,95m. U takových prutů je důležitá rychlost blanku, citlivost špičky pro rozpoznání záběrů a nízká hmotnost. Přívlačové pruty doporučuji vybírat pouze takové, které mají blank z uhlíkových vláken.

 

 

Na trhu se sice vyskytují i vláčáky z fenolových pryskyřic, které lákají na nízkou pořizovací cenu, ale právě kvůli použitému materiálu jsou o dost těžší než uhlíkové, mají pomalejší a delší akci a jsou to tzv. "žvejkoty". 

Opačná situace nastává u uhlíkových prutů, které jsou o poznání vhodnější. Blank takových prutů je vyroben z uhlíkových vláken, která jsou spojována epoxidovou pryskyřicí a následně zalakována. Takové pruty jsou sice trochu dražší, ale jinak přináší samé výhody. Na trhu se samozřejmě vyskytují různé úrovně kvality takových prutů s různým poměrem pryskyřice a uhlíku. Každá firma svoje řady prutů označuje trošku jinak, ale například u firmy Balzer je orientace poměrně jednoduchá.

Pruty s uhlíkový blankem se vždy označují písmeny "IM-", za kterými následuje číslo uhlíkové řady, takže například IM-6 je nižší uhlíková řada. Nejvyšší a nejlepší řadou, kterou Balzer momentálně nabízí je IM-12. Takové pruty jsou vyrobeny z japonských uhlíkových vláken, která jsou plněna jakostní epoxidovou pryskyřicí v takovém poměru, aby se maximalizovala rychlost a pevnost blanku a zároveň aby se snížila hmotnost na minimum.

 

Dále bych přívlačové pruty rozdělil podle maximální vrhací zátěže:

  • ultralehké
  • lehké
  • střední
  • těžké
  • ultratěžké

Ultralehké vláčáky se pohybují v rozmezí od 0,5g až do cca 7g, které používáme při tom nejjemnějším lovu pstruhů, případně okounů a jiných malých dravců. Používané nástrahy jsou malinké gumové nástrahy, nymfy, jigy, apod. Takové pruty zároveň bývají kratší (cca 1,6m až 2,10m), protože lehké nástrahy stejně neodhodíme moc daleko a s narůstající délkou by se zvyšovala i hmotnost.

Lehké přívlačové pruty jsou od 7g až do nějakých 25g. Takové pruty se používají pro lov na menší až střední rotační třpytky, gumové shady, plandavky a podobné nástrahy. Lovenou rybou bývají větší pstruzi, okouni, tloušti a jiní dravci podobných velikostí.

Jako střední přívlačové pruty se označují pruty v rozmezí od 25g až do 55g. Takové pruty využijeme při lovu středních štik, candátů, bolenů, atd. V současné době se jedná asi o nejrozšířenější druh přívlačových prutů u nás, protože perfektně pokryje potřeby většiny českých rybářů.

Těžké přívlačové pruty jsou od 55g až do 120g. Takové pruty se používají především pro lov kapitálních štik, candátů, středních sumců a dají se také velmi dobře použít pro mořskou přívlač. V případě mořské přívlače z lodě doporučuji zvolit delší variantu prutu, okolo 2,70m, protože délka prutu výrazně ovlivňuje i délku náhozů.

Poslední kategorií jsou ultratěžké přívlačové pruty (120g až 350g), které se používají pro sumcovou přívlač s velkými gumovými nástrahami okolo 24cm a zároveň jsou vhodné i pro těžkou mořskou vláčku, kde se cílovou rybou stávají velké tresky nebo i halibuti.

 

Dalším důležitým parametrem při výběru nového prutu jsou očka, respektive materiál výplní oček. Dříve se používala například keramika, která ale nebyla dostatečně tvrdá a stávalo se tak, že při lovu s pletenou šňůrou se do oček vyřezali drážky, které pak velmi silně poškodily šňůru a prut byl zralý na opravu.

Dnes už se používají lepší materiály a například firma Balzer vsadila na speciální karbid křemíku označovaný písmeny SIC, který je vhodný právě i pro lov s pletenkou. Výhoda u prutů Balzer je, že i levnější modely prutů jsou osazeny právě očky z tohoto materiálu.

Doufám že vám tento článek alespoň trošku pomůže v orientaci na dnešním přeplněném trhu rybářských prutů a vy si tak díky němu vyberete ten pravý kousek právě pro vás.